Preskočiť na obsah

Svetový deň duševného zdravia 10.októbra 2024

Zverejnené 8.10.2024.

Kategória

10. október 2024 : ,, Duševné zdravie na pracovisku „

WHO definuje DUŠEVNÉ ZDRAVIE ako „stav telesnej a duševnej pohody, v ktorom si jednotlivec uvedomuje svoje schopnosti, dokáže zvládnuť obvyklý životný stres, môže pracovať produktívne a úspešne a dokáže byť prínosom pre svoju spoločnosť“.
Dobré duševné zdravie je kľúčom k efektívnej práci a spokojnému životu – osobnému aj pracovnému.

Bezpečné a zdravé pracovné prostredie nie je len základným právom, ale s väčšou pravdepodobnosťou minimalizuje napätie a konflikty v práci, zlepšuje udržanie zamestnancov, pracovný výkon a produktivitu. Naopak, nedostatok efektívnych štruktúr a podpory v práci môže ovplyvniť schopnosť človeka tešiť sa z práce a robiť svoju prácu dobre; môže ovplyvniť dochádzku do práce a v neposlednom rade zabrániť ľuďom získať si prácu. Dobré psychosociálne prostredie zvyšuje dobrý výkon a osobný rozvoj, ako aj duševnú a fyzickú pohodu pracovníkov.

PSYCHICKÉ ZDRAVIE NA PRACOVISKU:
TIPY NA ZLEPŠENIE PRODUKTIVITY A ZMIERNENIE STRESU

Spravte si pauzu medzi jednotlivými úlohami, skúste ju zaplniť inou aktivitou. Prejdite sa, spravte si čaj, kávu, poriadok na pracovnom stole. Čím „primitívnejšiu“ aktivitu zvolíte, tým viac váš mozog vypne.


Naučte sa správne dýchať. Ak sa cítime šťastní, naše dýchanie sa spomalí a prehĺbi, pokiaľ prežívame strach alebo stres, naše dýchanie je o čosi rýchlejšie a plytšie. Dychové cvičenia priamo ovplyvňujú duševný stav.


Škatuľové dýchanie upokojuje telo a myseľ vo veľmi stresujúcich situáciách: Nadýchnite sa nosom na štyri doby a zadržte dych na štyri doby. Pomaly vydychujte ústami na štyri doby a úplne vyprázdnite pľúca. Štyri doby počkajte, znova sa nadýchnite a celý proces opakujte.


Fyzická aktivita ovplyvňuje duševnú pohodu a môže zmierniť symptómy psychických stavov, ako sú depresia a úzkosť. Najvhodnejším vypnutím sú intenzívne silové cvičenie – t. j. cviky s váhou a kardiocvičenie, ktoré zvyšujú výkonnosť. Kombináciu silových cvikov a dychových cvičení ponúka joga.


Začnite si škrtať úlohy. Napíšte si na zoznam aj tie najdrobnejšie úlohy a postupne si ich počas dňa škrtajte. Dokončenie aj tých najmenších vecí a ich následné škrtanie dodáva pocit úľavy a úspechu.

Nastavte si limity napríklad: „žiadna práca po 19:00“ alebo „žiadna práca cez víkendy“. Patrí tam tiež obmedzenie používania sociálnych sietí. Aj prílišná angažovanosť a záujem môže spôsobiť nepohodu v práci.

Pracuje takmer 60 % svetovej populácie
Všetci pracovníci majú právo na bezpečné a zdravé pracovné prostredie. Práca môže byť ochranným faktorom duševného zdravia, ale môže tiež prispieť k jeho potenciálnemu poškodeniu. Dôstojná práca podporuje dobré duševné zdravie tým, že poskytuje:
 živobytie;
 pocit dôvery, cieľa a úspechu;
 príležitosť pre pozitívne vzťahy
a začlenenie do komunity, okrem mnohých iných výhod.

Pre ľudí s poruchami duševného zdravia môže dôstojná práca prispieť k zotaveniu a začleneniu sa, zlepšiť sebadôveru a sociálne fungovanie.

Spracoval: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Starej Ľubovni, Obrancov mieru 1, 064 01 Stará Ľubovňa, tel. 052/42 80 106, www.uvzsr.sk/web/ruvzsl,
Zdroj: https://www.who.int/campaigns/world-mental-health-day/2024