Preskočiť na obsah

Výzva polície

Zverejnené 21.3.2022.

Kategória


BUĎTE OPATRNÍ PRI PREDAJI VECÍ PROSTREDNÍCTVOM INTERNETU!
Polícia upozorňuje občanov na množiace sa podvody zamerané na získanie údajov z vašich platobných kariet.
Spravidla ide o prípady, kedy občan ponúka na predaj tovar prostredníctvom webovej stránky. Páchateľ prostredníctvom aplikácie WhatsApp kontaktujte predávajúceho, ktorý zverejnil inzerát na inzertnom portáli a prejaví záujem o kúpu tovaru. Predávajúcemu pritom uvedie, že za tovar zaplatí prostredníctvom kuriérskej spoločnosti, alebo pošty a zašle mu odkaz na údajnú stránku pošty, alebo kuriérskej spoločnosti, ktorá je však vytvorená páchateľom, čiže je falošná. Po otvorení uvedeného odkazu sa predávajúcemu otvorí web stránka, kde je vyzvaný, aby za účelom prijatia platby zadal údaje svojej platobnej karty, vrátane bezpečnostného kódu (trojmiestny kód). Po zadaní uvedených údajov získa páchateľ prístup k údajom platobnej karty a môže vykonávať platobné operácie.
Stali sa aj prípady, kedy páchateľ prostredníctvom aplikácie WhatsApp kontaktujte predávajúceho, ktorý zverejnil inzerát na inzertnom portáli a prejaví záujem o kúpu tovaru. Predávajúcemu uvedie, že pre tovar pošle kuriéra, ktorého však musí zaplatiť predávajúci, s tým, že ide o bežný postup a následne mu bude predmetná platba vrátená spolu s platbou za tovar. Pošle mu odkaz na údajnú stránku kuriérskej spoločnosti, ktorá je vytvorená páchateľom, čiže falošná, pričom po otvorení uvedeného odkazu sa predávajúcemu otvorí web stránka, kde je vyzvaný aby za účelom vykonania platby za prepravu zadal údaje svojej platobnej karty, vrátane bezpečnostného kódu (trojmiestny kód). Po zadaní uvedených údajov získa páchateľ prístup k údajom platobnej karty a môže vykonávať platobné operácie.
Páchateľ vo všetkých prípadoch odmieta hlasovú komunikáciu s predávajúcim (napr. uvádza mu, že nemôže telefonovať lebo je v práci a pod.), prebieha teda len textová komunikácia. Buďte opatrní a neposkytujte svoje osobné údaje, údaje o Vašom účte v banke, čísle platobnej karty ani iné informácie, ktoré by mohli byť neskôr zneužité.
INTÍMNE FOTKY A VYDIERANIE
Polícia eviduje množstvo prípadov, keď sú muži, ženy alebo páry terorizované vydieračskými skupinami. Tieto skupiny používajú prepracované metódy psychologickej manipulácie, na základe ktorých od svojich obetí vylákajú intímne videá alebo nahé fotografie. Potom im hrozia zverejnením týchto záberov, prípadne preposlaním online priateľom alebo ich rodine.
Častejšie sú obeťami týchto praktík muži, ktorým sa ozve nejaká neznáma atraktívna žena a začne im posielať svoje nahé fotografie. V skutočnosti ale ide o fotky modeliek stiahnutých z internetu. Na oplátku neznáma osoba požaduje od mužov ich vlastné nahé fotky. Ak neodolajú a naozaj fotky pošlú, často to má za následok vydieranie. Za to, že intímne fotografie nebudú zverejnené, neznáma osoba požaduje tisíce eur.
V iných prípadoch muž poslal svoju nahú fotografiu žene, s ktorou komunikoval. Následne mu odpísala alebo zatelefonovala údajná matka, že s ním vlastne komunikovala ich maloletá dcéra, ktorá fotky videla, je z toho zhrozená a že to pôjde oznámiť na políciu. Mužovi po čase volal falošný policajt, ktorý navrhoval dohodu, že za zaplatenie sumy (od 3 do 10 tisíc eur) matka stiahne trestné oznámenie na muža. Podvodníci takto vylákali od ľudí už tisíce eur.